Umiejętność fotografowania samochodów jest bardzo ważna. Umiejętność ta jest wykorzystywana nie tylko w profesjonalnych sesjach reklamowych lub artystycznych. Jest również ważna, gdy planujemy wystawić samochód na aukcję lub sprzedać go przez Internet. Dobre zdjęcia pojazdu możemy z łatwością wykonać przy użyciu podstawowego sprzętu lub bardziej zaawansowanych akcesoriów. Przedstawimy najważniejsze porady i wskazówki dotyczące fotografii samochodowej.

Jak sfotografować pojazd, by wyglądał jak z katalogu?

Przed przystąpieniem do sesji należy zastanowić się nad estetyką pojazdu. Warto odwiedzić myjnię bezdotykową i wyczyścić oraz wypolerować karoserię pojazdu. Drugą ważną czynnością jest wybór odpowiedniego tła. Otoczenie ma duże znaczenie. W fotografii artystycznej samochody najlepiej fotografować na tle nowoczesnych budynków, ciekawej architektury i pięknych miejskich krajobrazów. Zaleca się również, aby tło zdjęcia pasowało do rodzaju pojazdu (nowoczesna infrastruktura z nowoczesnymi samochodami, starsze budynki i klasyczne krajobrazy itp.) Jeśli zdjęcia mają być sprzedawane, upewnij się, że tło nie jest bardziej interesujące niż sam pojazd. Nie powinno odwracać uwagi od samochodu, więc nie wybieraj zatłoczonych lub chaotycznych miejsc.

Jak fotografować samochody? Jak fotografować samochody

Dobrym wyborem może być duży garaż, las, żwirowa droga lub klasyczny już rozległy, pusty parking. Ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo miejsca. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że widok smutnego blokowiska ze śmietnikiem nie jest dobrym pomysłem. Gdy mamy już czysty samochód i odpowiednie tło, możemy zająć się obowiązkowymi kadrami. Obejmują one przód, tył, bok z tylną częścią i bok z przednią częścią. Jeśli chcemy dodać dynamiczny element do zdjęcia, możemy zrobić kilka zdjęć poniżej, z niższego kąta. Innym sposobem na stworzenie atrakcyjnego, ciekawego efektu jest robienie zdjęć z góry. Ważne jest, aby eksperymentować i nie ograniczać się do typowych, ogólnych ujęć.

Oto kilka przydatnych sztuczek

Po uchwyceniu wyglądu zewnętrznego nadszedł czas na pokazanie wnętrza. Do sfotografowania wnętrza pojazdu należy wybrać jasny obszar. Uruchom pojazd, a następnie podświetl wszystkie zegary. Podobny efekt można uzyskać, włączając światła postojowe i reflektory na zdjęciach zewnętrznych nowoczesnych pojazdów.

Jeśli chcesz pokazać koła, najlepiej obrócić je na bok. Zrób zdjęcia detali, takich jak radio, licznik lub kierownica. To świetny sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, zwłaszcza jeśli celem jest sprzedaż samochodu. Na wszystkich aukcjach i w ogłoszeniach online mile widziane są szczegółowe zdjęcia.

Dodatkowe akcesoria i pora dnia

Powinniśmy również wziąć pod uwagę porę dnia, w której rozpoczniemy pracę nad zdjęciami. Jeśli nie planujemy korzystać z żadnych lamp czy blend, to powinniśmy wybrać taką porę dnia, która charakteryzuje się najlepszym naturalnym światłem. Może to być piękny zachód słońca lub nawet środek dnia. Wiele zależy od naszych umiejętności wykorzystania światła otoczenia i naszej wyobraźni.

Jeśli nie dysponujemy sprzętem pomocniczym, pogoda jest zła lub niepewna, lub chcemy uzyskać profesjonalny wygląd, musimy użyć sprzętu pomocniczego. Doskonałym przykładem niezbędnego gadżetu jest filtr polaryzacyjny. Dzięki niemu zwiększymy nasycenie kolorów na zdjęciach oraz kolor ciała. Filtry polaryzacyjne redukują również odbicia światła. Jeśli planujesz robić zdjęcia wieczorami, powinieneś zabrać ze sobą statyw (pozwoli to na stosowanie dłuższych czasów naświetlania bez ryzyka poruszenia). Najważniejszym akcesorium do fotografii samochodowej jest mocna lampa bezprzewodowa.

Oświetlenie to najważniejszy aspekt fotografii samochodowej

Druga lampa przydaje się zarówno do wzmocnienia koloru i kontrastu karoserii, jak i do fotografowania wnętrza samochodu. W drugim przypadku ważne jest, aby usunąć wszelkie odbicia lub nadmierne cienie. Fotografując od dołu, warto rozjaśnić obiekt, aby nadać mu "głębi". Jeśli zależy nam na profesjonalnym wyglądzie, jak w katalogu, to warto zainwestować w dobrą lampę bezprzewodową, taką jak niewielka i lekka lampa Quadralite Atlas 600TTL.

Posiada ona niewielki błysk o mocy 600Ws. Można ją regulować w niezwykle szerokim zakresie w zakresie 8 stopni przysłony. Dzięki łagodnemu opadaniu można stworzyć miękkie i naturalne światło. Jego temperatura dostosuje się do otaczającego środowiska, umożliwiając osiągnięcie pięknych rezultatów podczas fotografowania samochodu w całej okazałości lub jego najdrobniejszych szczegółów.