Na czym polega mikroregulacja AF w przypadku danego obiektywu? Jak sprawdzić, czy jest ona konieczna? Jak to zrobić za pomocą swojego aparatu? Czy to najlepszy sposób na kalibrację AF, ostrzenie i ustawianie ostrości zdjęć? Janek przysłał mi wiadomość: "[...] Z tematem mikroregulacji AF zetknąłem się po raz pierwszy kilka lat temu. Regulację przeprowadziłem jednak tylko na jednym obiektywie i trzech bateriach AA. Ta metoda jest wam zapewne znana. Jeden z uczestników forum Sony polecał tę metodę. Była ona prosta i z niej skorzystałem. Baterie można znaleźć w każdym domu, więc "urządzenie" prawdopodobnie znajduje się w szufladzie w każdym domu. Ale... No właśnie. Choć metoda była prosta, wyniki niekoniecznie okazały się prawidłowe [...]. Kiedy poszedłem zbadać moje trzy najczęściej używane obiektywy z AF, odkryłem, że wszystkie trzy obiektywy mają back focus. Ten, który był "regulowany na baterie", również zniknął. [...]"

Co to jest AF? Jak można go sprawdzić?

Autofokus (skrót od autofocus), to system odpowiedzialny za automatyczne ustawianie ostrości. Jego wydajność i konstrukcja mogą sprawić, że będzie działał lepiej lub gorzej w zależności od tego, jak został zaprojektowany. Posiadanie niewłaściwego obiektu w ostrości na zdjęciu może być problemem z AF. Może się zdarzyć, że ostrość nie jest ustawiona prawidłowo, gdy wizjer znajduje się w jednym miejscu lustrzanki. Wydajność systemu autofokusa zależy zarówno od obiektywu, jak i aparatu.

Wykonaj kilka zdjęć testowych, aby sprawdzić jakość AF w swoim obiektywie i aparacie. Można do tego celu wykorzystać poniższy statyw. Najprostszym sposobem jest użycie linijki na kartce białego papieru z narysowanym na powierzchni małym krzyżykiem. To będzie to, w co będziesz celował.

Aby uzyskać płytką głębię ostrości, otwórz przysłonę tak szeroko, jak to możliwe. Zrób kilka zdjęć i sprawdź na podglądzie, czy aparat ustawia ostrość.

Świetnie jest, jeśli na zdjęciach testowych ostrość z AF jest w punkcie. Czasami jednak może pojawić się problem. Dzieje się tak, gdy ostrość jest nieco zbyt daleko przed lub za celem. Jest to znane jako błąd "back focus" lub "front focus" w języku angielskim.

Błąd ten występuje najczęściej, gdy wykonujemy zdjęcia z bardzo płytką głębią ostrości. Błąd ten dotyczy posiadaczy lustrzanek cyfrowych, którzy ustawiają ostrość przez wizjer lub oddzielne czujniki detekcji fazy w tym samym czasie. Możesz rozwiązać problem, oddając obiektyw i aparat do centrum serwisowego. Oni dokonają jego kalibracji.

Masz też inną możliwość, o ile masz aparat z funkcją korekty: mikroregulację AF. Możesz, w niektórych przypadkach, sam skorygować problem za pomocą tego aparatu.

Obiektywy Canon Mikroregulacja AF

Ten przewodnik zawiera linki do artykułów na temat kalibracji AF w aparatach Sony i Nikon.

Przed wykonaniem mikroregulacji AF obiektywu musisz włączyć ją w menu aparatu. Oto kilka przykładów z aparatu Canon EOS 7D mark 2.

Poszukaj pozycji "Mikroregulacja AF" w zakładce AF w menu aparatu. Potwierdź ją. Będziesz mógł wybrać, czy chcesz skalibrować wszystkie obiektywy jednocześnie, czy osobno.

Możesz zaznaczyć opcję "Wszystkie takie same", jeśli ostrość w aparacie pokazuje przednią ostrość niezależnie od obiektywu. Lepiej jest dostosować mikroregulację AF dla każdego obiektywu indywidualnie. Wystarczy ustawić jedną wartość dla obiektywów o stałej ogniskowej. W przypadku zoomów należy ustawić dwie wartości. Jedna dla najkrótszej ogniskowej, a druga dla najdłuższej.

Zrób zdjęcie testowe i sprawdź ostrość. Jeśli ostrość jest z przodu, dostosuj ustawienia, aby aparat skorygował pomiar AF. Aby przybliżyć ostrość, dostosuj ustawienia na minus, jeśli ostrość jest z tyłu. Wykonujesz kolejne zdjęcie i sprawdzasz ostrość. Wprowadzasz wszelkie niezbędne poprawki. Postępuj tak długo, aż aparat ustawi ostrość dokładnie tam, gdzie chcesz.

Całą operację musisz wykonać dla obiektywów zmiennoogniskowych, aby uzyskać ekstremalne długości ogniskowej.

Ta mikroregulacja pomoże zmniejszyć problem i uzyskać ostre zdjęcia z udziałem AF. Nie można oczekiwać idealnych wyników we wszystkich sytuacjach. Problemy z ostrością w przypadku autofokusa FF i BF mogą również zależeć od odległości ustawiania ostrości. Nie jest to brane pod uwagę podczas kalibracji. Jedna regulacja ma zastosowanie do wszystkich odległości ogniskowania. Warto przeprowadzić kalibrację dla odległości, z której wykonuje się najwięcej zdjęć.

Ten błąd najłatwiej skorygować w firmie Sigma. Najnowsze obiektywy można podłączyć do specjalnej przystawki "Sigma USB Dock". Pozwala ona na dokonywanie korekt BF i FF dla różnych odległości ogniskowania. Można również dostosować styl ustawiania ostrości, w zależności od preferencji dotyczących szybkości lub dokładności.

Jakie inne czynniki wpływają na dokładność ustawiania ostrości AF?

Do wyostrzenia zdjęcia można wykorzystać mikroregulację obiektywu. Należy pamiętać, że na dokładność AF mogą wpływać także czynniki zewnętrzne. Należą do nich oświetlenie i kontrast obiektu. Nawet najbardziej wytrzymały obiektyw i najpotężniejszy system autofokusa może się pogubić w słabo oświetlonych lub mało kontrastowych scenach.

W lustrzankach cyfrowych różne punkty AF mogą mieć różną precyzję/czułość. Istnieją trzy rodzaje punktów AF: liniowe, krzyżowe i podwójnie krzyżowe. Sprawdź swoją instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jak to działa w twoim przypadku. Środkowy jest zwykle najbardziej czuły i precyzyjny. Warto przełączyć ostrość swojej lustrzanki na środkowy punkt AF.

Ustawianie ostrości i ostrzenie zdjęć to znacznie większy temat. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na ostre zdjęcia. Post 8 powodów, dla których zdjęcie nie jest ostre wyjaśnia więcej przyczyn.

Mikroregulacja AF - ciąg dalszy - 2023.02.24

Janek dodał komentarz i podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat mikroregulacji AF. Zamieszczam poniżej. Może komuś się przyda. Zawsze warto opisać problem i rozwiązanie.

Na początku myślałem, że mój kalibrator jest za mały, więc zrobiłem sobie drugi z linijką dwa razy większą. Użyłem metalowej linijki o długości 20 cm, przeznaczonej do prac warsztatowych, której koszt wyniósł 15 zł. W ten sposób uzyskałem konstrukcję widoczną na zdjęciu.

Przemku, dziękuję za sugestię dotyczącą linijki. Widziałem podobną na Twoich zdjęciach.

Zdjęcia testowe z użyciem nowego kalibratora wykazały podobne błędy jak poprzednie. Jednak obserwacja skali na linijce wyraźnie się poprawiła. Moją uwagę zwróciło dziwne zachowanie mechanizmu obiektywu. Mimo wszystkich korekt, nadal nie był on w stanie zmienić ustawienia obiektywu. Słychać było jedynie dźwięk łapania ostrości. Być może tak było w przypadku pierwszego instrumentu, ale nie zwracałem na to większej uwagi. W końcu uczyłem się. Pomyślałem więc, aby przed każdym testowym zdjęciem wymusić działanie przycisku AF. Pozwoliłoby to na słyszalne uruchomienie mechanizmu i zmianę ustawień obiektywu. Tak właśnie było. Testy wypadły pomyślnie i skończyła się "loteria".

Przemku, chciałem Ci pokazać wygląd przyrządu użytego przed laty w profesjonalnym serwisie podczas regulacji innego z moich obiektywów. Postanowiłem przeszukać swoje zasoby w poszukiwaniu zdjęć wykonanych w tamtym czasie. Znalazłem je, a jedno z nich jest załączone.