Fotografia to coraz popularniejsze hobby. Po aparaty sięgają zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wraz z wiekiem ich największym marzeniem staje się posiadanie własnego domowego studia. Wbrew pozorom nie jest to tak drogie i trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trochę miejsca i kilka akcesoriów.

Od czego zacząć z lokalizacją i wyposażeniem studia fotograficznego?

Ważne jest, aby określić, ile miejsca można przeznaczyć na domowe studio. Czy chcemy wykorzystać duży pokój, czy tylko niewielką jego część na sprzęt? Domowe studio fotograficzne powinno zasadniczo znajdować się w całym, wyznaczonym pomieszczeniu. Będziemy mieli wtedy więcej miejsca na rozstawienie sprzętu bez konieczności jego każdorazowego chowania i rozkładania czy przestawiania mebli. Jest to ważne, jeśli planujemy zajmować się fotografią częściej niż raz w miesiącu lub jeśli chcemy zarabiać na swoim hobby. Warto też zauważyć, że im więcej miejsca, tym więcej możliwości komponowania kadru.

Domowe studio fotograficzne powinno mieć również swój cel. Ważne jest, aby od początku zdecydować, jaki rodzaj zdjęć nas interesuje. Lepiej jest przeznaczyć więcej miejsca na studio, jeśli zamierzasz fotografować duże obiekty, takie jak sylwetki ludzi. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w przesuwane meble i mobilne szafki. W przypadku małych obiektów, takich jak fotografia produktowa czy martwa natura, metraż nie ma większego znaczenia. Ostatni punkt dotyczy oświetlenia. Ważne jest, aby wybrane pomieszczenie miało możliwość całkowitego zasłonięcia okien. Będzie to wymagało rolet, nieprzepuszczalnych żaluzji lub zasłon.

Mini studio fotograficzne: cały potrzebny sprzęt

Po podjęciu decyzji o lokalizacji naszego studia, kolejnym krokiem jest zakup niezbędnego sprzętu. Rodzaj fotografii i nasze indywidualne potrzeby są równie ważne jak lokalizacja. Podstawowe wyposażenie studia to oczywiście modyfikatory światła i lampy. Można je kupić już za kilkaset złotych. Fotografia portretowa wymaga mocniejszych lamp, najlepiej tych z białym światłem. Dobrym dodatkiem jest parasolka. Biała parasolka subtelnie rozproszy światło, a ciemna je odbije. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, warto zainwestować w softbox. Jest to element, który samodzielnie emituje rozproszone światło o dużej mocy. Softboxy pozwalają zmienić oświetlenie według własnych upodobań i zredukować odbicia.

Podobny efekt można osiągnąć "w domu" bez wydawania pieniędzy. Można na przykład rzucić światło przez cienki kawałek tkaniny lub bibuły. Rezultat może nie być tak dobry, jak w przypadku profesjonalnego sprzętu. Takie rozwiązania są nie tylko mniej wygodne, ale też mniej skuteczne. Akcesoria tworzące efekt bezcieniowy są niezbędne w sytuacjach, gdy chcemy fotografować małe obiekty. Najpopularniejsze są małe i niedrogie namioty bezcieniowe. Stół bezcieniowy jest jeszcze lepszym, ale droższym elementem wyposażenia. Jest on przeznaczony do profesjonalnej fotografii produktowej.

Tła i statywy do stworzenia domowego studia fotograficznego

Statyw to pozycja obowiązkowa, podobnie jak modyfikatory światła. Jest ich wiele i należy je wybierać zgodnie z preferowaną dziedziną fotografii. Statyw powinien być dobrany do rozmiaru i wagi źródła światła. Kupujemy je tylko wtedy, gdy dokładnie wiemy, czego będziemy używać. Do większych urządzeń przydatne będą statywy wysokie i masywne, natomiast do parasolek czy lamp błyskowych sprawdzą się mniejsze i lżejsze modele. Popularnym rozwiązaniem są statywy podłogowe (znane również jako statywy typu doggy). Są one niskie i niedrogie. Statywy te służą przede wszystkim do podtrzymywania lamp do oświetlania tła. Najdroższe statywy to statywy typu boom z ramieniem z przeciwwagą, które umożliwiają oświetlenie trudno dostępnych miejsc.

Mini-studio fotograficzne byłoby również niekompletne bez odpowiedniego tła. Najpopularniejsze tła to karton i tkaniny. Karton ma jednolitą teksturę i pozwala uzyskać profesjonalnie wyglądające efekty. Można go również wykorzystać do podświetlenia lampą. Produkty z tkanin, jak te wykonane z polipropylenu, są nieco inne. Tekstura jest zbyt widoczna i tworzy nieestetyczny wygląd. Materiał ten jest jednak niedrogi i dobrze sprawdza się na ciemnych tłach. Warto też zastanowić się nad rozmiarem. Jeśli planujesz robić zdjęcia portretowe, nie musisz kupować dużego brystolu. Przed zakupem warto zmierzyć i zastanowić się, jak duże tło będzie nam potrzebne.

Przeczytaj również nasz artykuł Jak wybrać najlepsze tło fotograficzne?

Namioty bezcieniowe to najlepsze rozwiązanie do fotografii produktowej

Jeśli chcemy robić zdjęcia produktowe, ale w naszym mieszkaniu nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zbudować większe studio, namiot bezcieniowy może być idealnym rozwiązaniem. Pozwala on na wykonanie profesjonalnych zdjęć dowolnego produktu bez zajmowania dużej przestrzeni w domu. Wybierając odpowiedni rozmiar namiotu, należy zastanowić się nad rozmiarem produktu, który chcemy sfotografować.

Mobilne studio Orangemonkie Foldio 3

Warto rozważyć zakup kompletnego zestawu namiotów bezcieniowych, aby obniżyć koszty przygotowania własnego mini studia. Orangemonkie Foldio 3 jest jednym z takich rozwiązań. Mobilne studio Orangemonkie Foldio 3 wyposażone jest w statyw 360 stopni, oświetlenie LED oraz dedykowaną aplikację na iOS, która umożliwia wykonywanie zdjęć 360 stopni. Orangemonkie Foldio 3, ze swoim niewielkim studiem, oferuje wiele możliwości.