Jaki rozmiar sensora jest najlepszy dla fotografii? Czy "pełna klatka" to naprawdę najlepsza opcja? Jakie są zalety i wady różnych rozmiarów sensorów?

Zenon przysłał mi wiadomość: "Wiem, że wszyscy fotografowie, którzy uważają się za wielkich, artystów, specjalistów itp. itd. uważają, że tylko pełnoklatkowe lustrzanki są godne ich sztuki, a wszystkie inne sprzęty to strata czasu. Ty wolisz praktyczne spojrzenie na fotografię bez wydumanych "ochów" i "achów". Byłbym zainteresowany Twoimi przemyśleniami na ten temat. W internecie można znaleźć wiele opinii, że pełna klatka jest najlepsza. Jednak jest też wielu, którzy się z tym nie zgadzają. Uważam, że fotografowie zajmujący się artystyczną stroną fotografii doceniają różnorodność rozmiarów i formatów materiału światłoczułego. Wyjaśnię teraz, jak podchodzę do tematu wyboru wielkości matrycy w moim aparacie.

Co to znaczy określić rozmiar matrycy w aparacie?

Po pierwsze, zanim zdecydujesz się na rozmiar matrycy, zastanów się nad rodzajem zdjęć, które wykonujesz. Większe matryce pozwolą Ci rozmyć tło i uzyskać płytszą głębię ostrości. Skutkuje to większym porządkiem na zdjęciu, a mniejszym bałaganem w tle. Większa matryca to także mniejsze upakowanie pikseli i mniejszy szum przy wysokim ISO. Należy jednak zwrócić uwagę na technologię związaną z wykonaniem takiej matrycy. Przechodząc na większe matryce nie trzeba myśleć o pełnej klatce. Istnieje również średni format, który ma większą matrycę. Są one jednak wolniejsze i mają mniejszą ilość zdjęć na sekundę, więc nie nadają się do fotografii sportowej.

Mniejsze matryce często oznaczają mniejsze wymiary aparatu i obiektywów. Dzięki temu całość jest wygodniejsza. Na przykład aparaty Olympus micro4/3 mają rozbudowane oprogramowanie aparatu, które oferuje funkcje niespotykane w innych korpusach czy markach. Gdy fotografujesz przez dłuższy czas, wyświetlany jest podgląd obrazu. Podgląd pokazuje, jak wygląda kadr, gdy Twoja ekspozycja jeszcze trwa. Idealne rozwiązanie dla technik malowania światłem. To świetne rozwiązanie prawdopodobnie z czasem się rozpowszechni i będzie dostępne u innych producentów sprzętu.

Mniejsza matryca daje węższy kąt widzenia. Jest to przydatne w fotografii przyrodniczej. Dzięki temu możesz uchwycić w kadrze mniejszy fragment otoczenia. Możesz usłyszeć, jak ktoś mówi, że możesz usunąć środek pełnej klatki, aby uchwycić mniejszą część otoczenia podczas przetwarzania zdjęcia. Jest to prawda. Warto zwrócić uwagę na koszt uzyskania tej informacji. Nie chodzi tu o pieniądze. Na przykład obiektyw pełnoklatkowy może ważyć 300 mm, a jego wymiary to 300 mm, podczas gdy obiektyw 4/3 może ważyć 150 mm. Oba obiektywy mają taki sam kąt widzenia.

Rozmiar matrycy: Lepszy czy gorszy? A może wady i zalety każdego z nich

Różne rozwiązania, wszystkie mają swoje plusy i minusy. Pełnoklatkowa wielkość matrycy jest świetnym rozwiązaniem i daje wiele korzyści. W pewnych sytuacjach jednak matryce o innych rozmiarach mogą sprawdzić się równie dobrze, a nawet lepiej. W jednej sytuacji mogą sprawdzić się lepiej niż w innej. Należy pamiętać, że nie wszystko jest lepsze lub gorsze. Są jednak pewne cechy, które mogą pomóc lub przeszkodzić fotografowi podczas fotografowania obiektu.

Aparaty z większymi rozmiarami czujników mają następujące cechy:

  • Łatwiej jest osiągnąć płytszą głębię ostrości.
  • Łatwiej jest uzyskać mniejsze szumy przy wysokim ISO.
  • Dostęp do matryc o dużej liczbie pikseli w aparatach fotograficznych
  • Większe obiektywy są droższe.

Aparaty z mniejszymi matrycami mają następujące cechy:

  • Łatwiej jest osiągnąć większą głębię ostrości.
  • Aparaty i obiektywy mają na ogół mniejsze rozmiary i są lżejsze niż zwykle.
  • Większa liczba adapterów pozwala na korzystanie z obiektywów różnych producentów lub mocowań (mniejsze pola obrazowania wykorzystują mniejsze pole widzenia, więc do fotografowania można używać zarówno obiektywów dostosowanych do mniejszych matryc, jak i tych, które są używane z większymi matrycami).
  • Można zobaczyć węższy kąt przy tej samej ogniskowej.
  • Łatwiej o szumy przy wyższym ISO, gdy gęstość pikseli w matrycy jest duża.