Tethering to metoda pozwalająca na podłączenie aparatu do komputera lub innego urządzenia, dzięki czemu użytkownik ma nad nim pełną kontrolę. Tethering pozwala na zdalne sterowanie parametrami aparatu, wyzwalanie migawki oraz podgląd zdjęć zaraz po ich wykonaniu. Aparatem można sterować bezprzewodowo lub za pomocą kabla. Bezprzewodowy tethering to funkcja, którą oferuje tylko kilka aparatów. Pozwala ona na bezprzewodowe połączenie aparatu z komputerem, ale działa wolniej niż specjalne okablowanie. W tym artykule skupię się na przewodowym Tetheringu, który miał znaczący wpływ na mój fotograficzny workflow.

Pomarańczowa moc kabla Tether Tools!

Aby połączenie naszego aparatu z komputerem działało sprawnie i szybko, niezbędny jest specjalny kabel. Wielu osobom znane są pomarańczowe kable widoczne na sesjach zdjęciowych. Kable te produkowane są przez firmę Tether Tools, która dostarcza profesjonalne kable i akcesoria dla branży tetheringowej. Kable te są w cenie od 200 do 300 zł. Co prawda na AliExpress można znaleźć tanie zamienniki już za 200 zł, ale zdecydowanie odradzam. Są one znacznie gorzej wykonane i znacznie trudniejsze w obsłudze niż się spodziewałem. Tethering jest przydatny tylko wtedy, gdy działa dobrze.

Kable Tether Tools mają długość 4,6 metra, co jest dużym plusem. Jeśli są dla Was za krótkie, możecie dokupić przedłużkę na 5 metrów. Dostępne są w kolorze czarnym i pomarańczowym. Czarna wersja zostanie najbardziej doceniona przez fotografów produktowych, natomiast pomarańczowa jest najbardziej charakterystyczna. Dzieje się tak dlatego, że podczas fotografowania biżuterii i metalowych przedmiotów łatwo powstają pomarańczowe refleksy. Można tego uniknąć owijając kabel czarną taśmą gaffer.

Jeśli nie jesteś pewien, jaki kabel na uwięzi będzie najlepszy dla Twojego aparatu, wyszukiwarka Tether Tools pomoże Ci znaleźć odpowiednią końcówkę. Możesz też sprawdzić ich szeroki wybór akcesoriów. Przydatny jest zarówno stolik pod statyw komputerowy, jak i zabezpieczenie przed szarpnięciem. Zabezpiecza to kabel przed nagłym wyciągnięciem, które mogłoby spowodować uszkodzenie gniazda. Należy wspomnieć, że tethering wymaga użycia odpowiedniego oprogramowania. Dobrze sprawdzają się w tym celu Capture One i Lightroom.

Jakie są korzyści z używania kabla Tether Tools?

Tethering szybko zyskuje na popularności. Jednak wielu fotografów komercyjnych nadal korzysta z ekranu w swoich aparatach. Tethering to opłacalny sposób na poprawę komfortu pracy. Aparat podłączony do komputera może być niezwykle przydatny w fotografii produktowej, beauty, sesjach modowych i tworzonych portretach.

Tethering ma jedną zasadniczą zaletę: możesz zobaczyć podgląd zdjęcia na monitorze komputera zaraz po jego wykonaniu. W ten sposób robię wszystkie moje sesje produktowe. Wykonuje zdjęcie produktu i jest ono natychmiast przesyłane do Lightrooma, dzięki czemu mogę zweryfikować jego poprawność na moim komputerze. Po edycji zdjęcia, robię kolejne. To chroni mnie przed złymi zdjęciami. Mogę kontrolować jakość każdego ujęcia i zachować spójność.

Kolejną zaletą pracy z aparatem podłączonym bezpośrednio do komputera, jest możliwość zdalnego wyzwolenia migawki i dostosowania parametrów ekspozycji w edytorze zdjęć. Czasami fotografuję produkty, które wymagają specyficznego oświetlenia lub ustawienia aparatu, np. fotografia typu flatlay. Bywa, że montuję aparat wysoko na słupie z super kępą. Obsługa aparatu jest wtedy prawie niemożliwa. Dzięki funkcji tetheringu mogę bez przeszkód korzystać ze wszystkich funkcji na komputerze. Po dokupieniu dodatkowej wtyczki do Capture One i lightrooma można również korzystać z trybu live view na komputerze z Capture One.

Komfort w pracy jest ważny. Ważne jest też dobre wrażenie na kliencie.

Duże wrażenie na klientach możemy zrobić stosując podgląd na ekranie. Taki styl pracy może być wymagany przy dużych sesjach. Gdy fotografujemy portrety, tethering może zaoferować wiele korzyści. Jeśli wykonujemy sesję zdjęciową, obiekt może spojrzeć na komputer, aby sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Na ekranie komputera zobaczy więcej niż w aparacie. Możliwe jest również szybkie przejście do selekcji zdjęć po zakończeniu sesji. Cały materiał znajduje się już na komputerze.

W sesjach modowych często wykorzystuje się tethering. Lookbooki prowadzone są zazwyczaj przez grupę osób. Jeśli zdjęcia są wykonywane dla małej firmy, na sesji może być obecny fotograf, modelka i klient. Klient może wtedy oglądać postęp prac na komputerze i zgłaszać uwagi. Kampanie dla dużych marek będą miały dodatkowych specjalistów od stylizacji i dyrektora artystycznego, który musi oglądać zdjęcia na dużym monitorze. Warto zainwestować w skalibrowany monitor graficzny, aby zdjęcia miały prawidłowo wyświetlane kolory. Monitory Eizo cieszą się dużą popularnością ze względu na doskonałą specyfikację oraz fakt, że można je łatwo transportować dzięki solidnym i dużym pudełkom.

Tethering to świetne narzędzie do fotografowania nowych menu w restauracjach. Zdjęcia kulinarne prawie zawsze powstają z pomocą szefa kuchni/stylisty żywności. Ja ustawiam oświetlenie i znajduję idealny kadr. Kucharz układa jedzenie, a następnie wykańcza pracę używając pędzla, pęsety i innych narzędzi. Praca ta jest bardziej logiczna, gdy kucharz może zobaczyć końcowe zdjęcie na monitorze. Dzięki temu może on zaakceptować produkt końcowy i wprowadzić poprawki. Fotograf jest odpowiedzialny za produkt końcowy. Ważne jest, aby mieć w pobliżu komputer, aby mógł oglądać zdjęcia w czasie rzeczywistym.

Podsumowanie

Na tym kończę swój wpis. Uważam, że fotografia komercyjna jest znacznie łatwiejsza, gdy stosuje się tethering. W ten sposób robimy pozytywne wrażenie na naszych klientach. Nie ma znaczenia czy klient potrzebuje zdjęcia, sesji z szefem kuchni do stworzenia nowego menu czy lookbooka. Klient z pewnością doceni nasz udoskonalony technicznie workflow i możliwość przeglądania sesji. Jesteśmy w stanie szybciej realizować zlecenia i zatrzymać klientów dzięki dbałości o każdy szczegół.