Najczęstszą wartością ustawianą przez aparaty fotograficzne jest ich przysłona. To zazwyczaj do tej wartości ustawiane są inne parametry ekspozycji. Warto poznać jej właściwości.

Czym ona jest? Jak wpływa na Twoją fotografię? Jakie ma znaczenie? Jak ustawić wartość przysłony? Zapraszam do sprawdzenia tego wpisu o podstawach obsługi aparatu.

Co to jest przysłona?

Przysłona znajduje się w obiektywie i można regulować jej wielkość. Kontroluje ona moc światła przepuszczanego przez obiektyw. Przysłona składa się zazwyczaj z wielu płytek, które nakładają się na siebie. Wielkość przysłony można regulować poprzez odpowiednie dopasowanie płytek.

Nowoczesne obiektywy automatycznie zamykają przysłonę po naciśnięciu spustu migawki - tuż przed wykonaniem zdjęcia. W normalnych warunkach ostrza przysłony nie są widoczne. Są one ukryte i przepuszczają maksymalną ilość światła przez obiektyw.

To, jak bardzo rozmyte będzie tło, zależy od kształtu i liczby ostrzy. Więcej informacji zawiera ebook Magia głębi ostrości. Na fotografię patrzy się z perspektywy przysłony. Ważne jest, aby znać wielkość i kształt przysłony.

Ostrza przysłony obiektywu

Obiektyw manualny to najlepszy sposób na pokazanie listków przysłony przy różnych ustawieniach. Pierścień na obudowie kontroluje wartość przysłony.

.

Do czego odnosi się wartość przysłony?

Przysłona względna obiektywu określana jest przez jego wartość przysłony. Jest ona ułamkiem odległości ogniskowej "f". Dla uproszczenia, zamiast pisać 1/2f, stosuje się zapis "f/2". Wartość f/1 oznacza, że średnica otworu względnego jest równa ogniskowej.

Przysłona może mieć zbiór wartości. Te wartości to:... f/1,4%, 2,8%, f/2,8. f/4,5,6. f/8,11. f/16. f/22. f/32. f/45. f/64. Zwiększenie otworu przysłony spowoduje podwojenie strumienia przepuszczanego światła poprzez zmianę przysłony o jedną wartość. Zmniejszenie strumienia światła o połowę spowoduje zmniejszenie przysłony o 1 stopień. Przysłona o wartości f/2,8 da dwa razy więcej światła niż przysłona o wartości f/4. Da też cztery razy więcej światła niż przysłona o wartości f/5,6.

Można również ustawić przysłonę ze skokiem mniejszym niż jeden stopień. Oto przykład sekwencji zmian przysłony przy zmianie co 1/3 stopnia.

Istnieją obiektywy, które pozwalają na regulację przysłony w przyrostach co pół stopnia. W bardziej zaawansowanych aparatach cyfrowych można nawet wybrać skok zmiany przysłony. Można ją zmienić o 1/3 stopnia lub 1/2 stopnia. Ja używam zmiany o 1/3 stopnia, która jest dokładniejsza.

W tym poście znajdziesz więcej informacji na ten temat: Jak ustawić wartość pośrednią i przysłony.

Co oznacza termin apertura?

Przysłona wpływa na kilka czynników. Decydując się na wartość przysłony, należy wziąć pod uwagę:

  • Moc światła padającego na matrycę aparatu.
  • Głębia ostrości
  • Rozdzielczość optyczna obiektywu decyduje o ostrości obrazu.
  • Efekt gwiazdy jest widoczny na jasnych obiektach, gdy można zamknąć przysłonę.
  • efekt bokeh.

Wpływ przysłony na moc światła padającego na matrycę aparatu to coś, co już znasz. Przysłona wpływa również na głębię ostrości. Ta zależność jest prosta. Głębia ostrości zależy od tego, jak wąski jest otwór przysłony. Oznacza to, że zwiększając przysłonę, głębia pola zmniejszy się. Natomiast jeśli ją zmniejszysz, to wzrośnie.

Należy również wiedzieć, że przymykanie przysłony w celu zwiększenia głębi ostrości ma pewne ograniczenia. Ograniczenia te dotyczą rozdzielczości uchwyconego obrazu. Dyfrakcja, która jest niekorzystna dla fotografii, staje się bardziej widoczna wraz ze zmniejszaniem przysłony. Jest to uginanie się światła na krawędziach ostrzy przysłony. Zjawisko to jest silniejsze, gdy apertura jest mniejsza. Powoduje to spadek rozdzielczości i ostrości zdjęcia.

Jak bardzo jest to niekorzystne dla użytkownika? Wszystko zależy od powiększenia zdjęć oraz od tego, z jakiej odległości je oglądasz. W większości przypadków nie zauważysz żadnych różnic. Będą one oczywiste przy większych powiększeniach. Możesz użyć specjalnych tablic, aby sprawdzić rozdzielczość swojego zdjęcia. Jednak w domu możesz z łatwością sfotografować obiektywem małe elementy, takie jak banknot. Porównaj zdjęcia wykonane przy różnych przysłonach, aby zobaczyć, jak bardzo spada rozdzielczość obrazu. Ponadto, która przysłona daje najlepszy obraz? Aparaty z małymi matrycami, czyli aparaty kompaktowe. Jest ona mniej zauważalna przy większych matrycach, takich jak 3/4" APS-C czy FF.

Inny przejaw zjawiska dyfrakcji polega na powstawaniu gwiazd w jasnych punktach kadru. Może to być problem, gdy fotografujemy słońce świecące w nocy lub świecące lampy uliczne. Powstałe w ten sposób gwiazdy mogą zdominować kadr, jeśli zbyt mocno przymkniemy przysłonę. Staną się one wtedy tym, co widz widzi w pierwszej chwili. Dlatego ważne jest, aby zastanowić się, czy efekt wzmocni, czy "przesłoni" obraz, który próbujesz pokazać.

Ten post zawiera więcej informacji: Nocne ujęcia ze światłami, które wyglądają jak gwiazdy

Efekt bokeh polega na tym, że jasne punkty obrazu, które nie znajdują się w głębi ostrości, są rozproszone. Na to rozproszenie może mieć wpływ kształt przysłony. Widać to wyraźnie we wpisie Bokeh. Zmienia się on w zależności od wartości przysłony.

W jaki sposób ustawić przysłonę?

Tryb automatyczny pozwala aparatowi ustawić parametry ekspozycji, w tym "właściwą wartość przysłony", automatycznie po zmierzeniu światła. Jeśli chcesz kontrolować ustawienia przysłony, możesz przełączyć się na tryb A (znany również jako Av). W tym trybie można ustawić wartość przysłony, a aparat dobierze odpowiedni czas naświetlania. Tryb M to kolejna możliwość ręcznego ustawienia przysłony. Tryb M pozwala decydować nie tylko o wartości przysłony, ale także o czasie ekspozycji.

Czym jest przysłona obiektywu?

Podczas robienia zdjęć ważne jest, aby znać parametry swoich obiektywów. Jaki zakres przysłony ma Twój obiektyw i ile ma listków przysłony? Z nazwy obiektywu dowiesz się, jaka jest wartość największego otworu przysłony. W tej nawie znajduje się ogniskowa obiektywu oraz wartość największej przysłony. Jeśli ogniskowa obiektywu jest stała, to największy otwór przysłony również będzie taki. Może się okazać, że obiektywy zmiennoogniskowe mają jedną lub więcej zmian przysłony w zależności od ogniskowej. Oto przykład.

Największa przysłona to f/1,4 dla obiektywu o stałej ogniskowej, takiego jak Canon EF 50 mm f/1,4 USM o symbolu Canon EF 50 mm f/1,4 USM. Jedna z największych przysłon występuje również w obiektywie zmiennoogniskowym Canon EF 70 200 mm f/4LIS USM. Ma on wartość f/4. Taką największą przysłonę posiada obiektyw zmiennoogniskowy Canon EF-S15-85 mm f/3,5-5,6 IS USM. Jej wartość zmienia się w zależności od ogniskowej. Przy 15 mm ma f/3,5, a przy 85 mm f/5,6.

W tym poście przedstawię bardziej szczegółowe wyjaśnienie tego tematu: Dlaczego przysłona zmienia się podczas używania zoomu?

Największą wartość przysłony można znaleźć patrząc na nazwę obiektywu. Aby uzyskać informacje na temat innych parametrów, należy sięgnąć do instrukcji obsługi, która zawiera parametry techniczne danego obiektywu. Znajdziesz tam informacje o tym, jak ciężko jest zamknąć przysłonę, jaką wartość i ile noży przysłony posiada.

Innym sposobem na określenie stopnia przymknięcia przysłony jest po prostu podłączenie obiektywu do aparatu i przełączenie go w tryb A (Av), aby zobaczyć jaki zakres przysłony może ustawić.

Zrób zdjęcie jasnego miejsca i zamknij przysłonę do maksimum. Pozwoli Ci to wywnioskować liczbę przysłony. Promienie będą się wtedy oddalać od punktu. Ich liczba będzie świadczyła o liczbie ostrzy przysłony. Jest to szczegółowo opisane i zilustrowane we wpisie: Mała apertura, duże promienie - jak można wykorzystać wadę optyczną.

Jak widać, przysłona ma duży wpływ na to, jak dany obiekt będzie widoczny na zdjęciu. Nie warto pozostawiać aparatu do decyzji. Możesz samodzielnie ustawić parametry zdjęcia, takie jak głębia ostrości, ostrość, efekt gwiazdy na najjaśniejszych punktach.

Przysłona to tylko jeden z wielu parametrów ekspozycji. Inne parametry ekspozycji to ISO i czas naświetlania. To właśnie przysłona ma największy wpływ na Twoje zdjęcia. Nie należy jej lekceważyć. Fotografów często przyciąga tryb preselekcji przysłony (A/Av).