Fotografia daje możliwość nie tylko robienia pięknych zdjęć, ale także pokazywania ich w różny, ciekawy sposób. Jest to związane z odpowiednim doborem przysłony i ekspozycji przy określonej czułości ISO. Efekt naświetlenia, jaki uzyskasz, zależy od połączenia tych trzech elementów.

Parametry te mogą być ustawione przez aparat. Aparat da Ci wtedy największą kontrolę nad efektem. Kompensacja ekspozycji, ustawienie czasu otwarcia migawki lub przysłony, może pomóc zwiększyć ten wpływ. Możesz też ustawić wszystko ręcznie, korzystając z trybu manualnego. To, który z nich wybierzesz, zależy od tego, jaka jest sytuacja.

Ta strona zawiera jedenaście postów, które wszystkie dotyczą tego samego tematu: "ekspozycja w fotografii". Jak zrozumieć ekspozycję w fotografii. Jak wydobyć to, co najlepsze ze swoich zdjęć? Jak wykorzystać ekspozycję do stworzenia wspaniałego kadru?

1. 23 powody, dla których warto opanować ekspozycję

Ekspozycja to klucz do wielu możliwości fotograficznych. Są one związane z jasnością zdjęcia i pokazaniem na przykład, że czarne jest czarne, a białe jest białe. To tylko jedna grupa zdjęć. Te zdjęcia mają współczynnik jasności, który decyduje o ekspozycji. Są one drugą grupą, gdzie oprócz jasności ważny jest jeden z parametrów ekspozycji. Zdjęcie będzie wtedy pokazywało fotografowany motyw w określony sposób w zależności od ustawienia. Zobacz jakie masz możliwości ekspozycji.

2. Tryb automatyczny w aparacie jest fajny, ale jest też ograniczeniem

Tryb automatyczny jest fajny. Fajnie, że producenci aparatów tak to ujęli i pracują nad jego ulepszeniem. Z trybu automatycznego możesz korzystać w sytuacjach, w których nie zależy Ci na czasie otwarcia migawki czy głębi ostrości. Zazwyczaj uzyskasz dobrze naświetlone zdjęcie zapisane do JPG. Niektórzy ludzie robią zdjęcia tylko w trybie automatycznym. Niestety, jeśli jesteś jedną z tych osób, możesz przegapić niektóre zdjęcia, które mógłbyś lub mógłbyś zrobić.

Automatyka aparatu nie radzi sobie z "niestandardowymi" sytuacjami. Tryb AUTO jest ograniczeniem dla fotografa. Sytuacje te mogą obejmować fotografię nocną.

3 Ekspozycja w fotografii - podstawy: Trójkąt ekspozycji w fotografii dotyczy światła ciągłego i błyskowego.

Parametry ekspozycji zdjęcia można przedstawić graficznie za pomocą trójkąta ekspozycji, który ma trzy wierzchołki: ISO, czas i przysłonę. Należy pamiętać, że trójkąt ekspozycji dla światła błyskowego jest inny niż dla światła ciągłego. Gdy fotografujemy w świetle dziennym, parametry ekspozycji muszą być ustawione inaczej niż w przypadku użycia lampy błyskowej.

4 Ekspozycja to nie tylko wakacje, ale także ściąganie jej elementów

Ekspozycja to jasność zdjęcia. Określana jest przez trzy składowe: ISO, czas otwarcia migawki i przysłona. Poznaj ich działanie i dowiedz się, jak się ze sobą wiążą. Jak sprawić, aby zdjęcie wydawało się jaśniejsze lub ciemniejsze oraz jak naprawić zmianę jednego z parametrów. Zapraszam do pobrania informacji o ekspozycji i jej składowych.

5. Gdzie w aparacie zobaczyć parametry ekspozycji wykonanego zdjęcia

Ten post jest przeznaczony dla osób początkujących w dziedzinie ekspozycji w fotografii. Być może nawet nie zauważysz ustawień, na jakich zostało zrobione zdjęcie, jeśli korzystasz z trybu automatycznego. Widzisz tylko czy zostało zrobione przez Ciebie. Może być nieostre, ale nie wiesz dlaczego. Może to być spowodowane nieprawidłowym działaniem autofokusa lub źle dobranym punktem centralnym. Może to być również spowodowane zbyt długim czasem naświetlania podczas robienia zdjęcia z ręki. Może być również spowodowane zbyt wysoką wartością ISO. Nie będziesz w stanie zidentyfikować problemu, jeśli nie zbadasz ustawień i parametrów ekspozycji aparatu. Po prostu zdjęcie nie wyszło tak, jak tego oczekiwałeś.

6. Kompensacja ekspozycji - Lekarstwo na zdjęcia prześwietlone

Możliwość automatycznego ustawienia parametrów ekspozycji przez aparat jest bardzo pomocna. Jest to coś, z czego często korzystam. Możliwe jest jednak, że automatyczny pomiar może być niedokładny w zależności od rozkładów światła i ciemności. W niektórych przypadkach zdjęcie będzie zbyt ciemne, a w innych zbyt jasne. W takich przypadkach potrzebna jest kompensacja ekspozycji. Dowiedzmy się, czym jest kompensacja ekspozycji i jak można ją wykorzystać.

7. symulator aparatu - przetestuj, zobacz i sprawdź swoje umiejętności

Ekspozycja w fotografii - ćwiczenia. W ćwiczeniu ustawiania ekspozycji w komfortowych warunkach może pomóc symulator aparatu. Możesz sprawdzić efekty działania różnych składników ekspozycji, tworząc scenę.

Konkretna wartość składowej ekspozycji decyduje nie tylko o jasności zdjęcia, ale także o sposobie wyświetlania sceny. Są to podstawowe: głębia ostrości, efekt ruchu i szum cyfrowy. Jest to symbolicznie pokazane na ścianach komponentów ekspozycji. Przysłona steruje głębią ostrości, czasem naświetlania i poziomem szumu cyfrowego. W ten sposób można to przećwiczyć.

8 Jak dobrać ekspozycję?

Jakie są najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy ustawianiu parametrów ekspozycji? Jakiej przysłony, czasu otwarcia migawki i ISO powinieneś użyć? Wszystko zależy od fotografowanego obiektu, efektu, jaki chcesz osiągnąć, oraz siły oświetlenia. Zacznijmy od stwierdzenia, że czułość ISO na początku procesu ustawia się na niskim poziomie. W przypadku wielu aparatów ustawienie to wynosi zazwyczaj 100. Taka czułość daje zdjęciu najniższy szum i najlepszą jakość. Pierwsze pytanie, które należy zadać to:

9. Poznaj wartość ekspozycji w EV, aby zilustrować sytuacje

Dostosowanie do jasności obiektu jest ważnym krokiem w fotografowaniu. Jest to pierwszy krok w ustawieniu prawidłowych parametrów ekspozycji. Wartość EV to jasność sceny. Może być ona również ujemna. Nie wiesz, z jaką wartością EV pracujesz, dopóki nie wciśniesz spustu migawki do połowy. Natychmiast aparat przetwarza zmierzoną jasność na składniki ekspozycji: czas otwarcia migawki i wartość przysłony.