Ten post będzie dotyczył makrofotografii, a także fotografii zbliżeniowej. Omówimy korzyści, jakie dają i jak je osiągnąć. Oferujemy praktyczne wskazówki i wyjaśniamy powody, dla których powinieneś zainteresować się Canon EF 100mm f/2.8L.

Makrofotografia - Próba zdefiniowania makrofotografii

Fotografia makro oferuje wiele kreatywnych opcji i pozwala urozmaicić niemal każdą sesję zdjęciową. Nie jest zaskoczeniem, że fotografia makro jest popularnym tematem wśród początkujących i zachęca profesjonalistów do próbowania nowych rzeczy. Liniowy zakres powiększenia, znany również jako skala reprodukcji, jest kluczowym pojęciem w makrofotografii. Koncepcja ta pozwala na kontrastowanie makrofotografii z fotografią zbliżeniową.

Zarówno makrofotografia, jak i fotografia zbliżeniowa pozwalają zobaczyć obiekty w nowy sposób. Fotografia zbliżeniowa umożliwia oglądanie obiektów, które wydają się trudne do obejrzenia z bliskiej perspektywy. Fotografia makro polega jednak na większej skali odwzorowania i płytszej głębi ostrości, co pozwala na uzyskanie oryginalnych, niemal bajkowych ujęć.

Podobnie jak w przypadku innych typów, aby wykonać pomysłowe zdjęcia małych obiektów, musisz znać odpowiednie ustawienia aparatu. Upewnij się, że masz dobrze dobrane tło i zniewalającą kompozycję. Zastanów się, gdzie główny obiekt powinien być umieszczony w kadrze. Zastanów się również, jaki efekt próbujesz osiągnąć - abstrakcyjny czy realistyczny. W przypadku ujęć o charakterze dokumentalnym ważne jest zachowanie dużego pola widzenia. Możesz jednak użyć małej wartości liczbowej przysłony, aby wprowadzić zamierzoną nieostrość, gdy robisz zdjęcia, które nie są przeznaczone do interpretacji.

Fotografia makro: Polecane rozwiązania

Kwiaty i owady to bez wątpienia najpopularniejsze tematy do makrofotografii i fotografii z bliska. Lista tematów jest dłuższa. Fotografuj z bliska przedmioty codziennego użytku i przedmioty sentymentalne. Nowoczesne rozwiązania pozwolą Ci objąć motywy, które najbardziej lubisz. Rozważ zakup obiektywu makro. Jest to dedykowany obiektyw makro, który potrafi ustawić ostrość do nieskończoności i zapewni doskonałą jakość obrazowania.

Filtry makro i pierścienie pośrednie to kolejna opcja dla obiektywów makro. Standardowo w zestawach po 3 sztuki, pierścienie pośrednie pozwalają na zamontowanie obiektywu w określonej odległości od matrycy, tak aby mógł on ustawić ostrość blisko obiektu. Co ważne, pierścienie pośrednie nie wpływają na jakość zdjęć. Odwrotnie działają filtry makro, czyli szkła optyczne mocowane z przodu obiektywu, które dają większe powiększenie, ale mogą powodować spadek jakości optycznej. Mieszki, pierścienie nastawcze i pierścienie z odwrotnym mocowaniem to popularne instrumenty dla miłośników makrofotografii.

Statyw jest świetnym akcesorium do makrofotografii w plenerze. Jest lekki, przenośny i niezwykle stabilny. To akcesorium zwiększy Twoje szanse na uzyskanie ujęcia bez rozmycia w każdej sytuacji oświetleniowej. Tego typu ujęcie jest również możliwe z pomocą wężyków spustowych, dodatkowych źródeł światła i dyfuzorów światła. Wybierając dodatkowy sprzęt pamiętaj, że do sukcesu najważniejsze są wyobraźnia, wrażliwość i umiejętności fotograficzne.

Jak zrobić zdjęcie makro w ogrodzie?

Czy jako początkujący fotograf chcesz umieścić zdjęcia makro w swoim portfolio? Takie zdjęcia możesz wykonać w swoim ogrodzie. Do wykonywania zdjęć makro potrzebujesz jedynie wysokiej jakości obiektywu, takiego jak Canon EF100 mm f/2.8L. Wężyk spustowy, statyw i dodatkowe źródło światła to wszystko, czego potrzebujesz. Wyłącz autofokus i podłącz wężyk spustowy. Następnie umieść statyw na statywie. Wybierz ciekawie wyglądające kwiaty lub inne rośliny. Na koniec dostosuj parametry ekspozycji, a także kadr. Rozpyl wodę lub skieruj na obiekt dodatkowe źródło światła. Wykonaj kilka ujęć przy różnych ustawieniach i podejdź odpowiednio blisko.

Mała wartość liczbowa przysłony pozwoli na rozmycie tła i części roślin. Użyj torby lub plecaka, aby stworzyć solidne tło, które pozwoli obiektowi zająć centralne miejsce. Nie musisz robić zdjęcia całej rośliny. Możesz stworzyć unikalny i fascynujący obraz, robiąc zdjęcie tylko jednej części rośliny, takiej jak łodyga lub płatek.